Często samodzielna wymiana strun sprawia wiele kłopotów, zwłaszcza w przypadku gitary klasycznej. Dlatego też postaram się pokrótce opisać wymianę strun w czterech rodzajach gitar.

Na początek gitara klasyczna:

Struny do gitary klasycznej to struny nylonowe. Nie powinno się zakładać strun metalowych do gitar klasycznych – grozi to trwałym i nieodwracalnym uszkodzeniem instrumentu. Struny nylonowe są delikatne w dotyku i wydają ciepły, lekki dźwięk. Nie mają jednak zakończenia (tak zwanej beczki), które wystarczy przewlec przez mostek, jak w przypadku pozostałych gitar. Stare struny można zostawić – zawsze mogą się przydać. Bardzo ważne jest, aby zachować odpowiednią kolejność strun – e H G D A E. Należy je zawiązać w odpowiedni sposób wokół mostka, poniższy schemat pokazuje, jak powinno się to robić:

Krok 1: przewlecz strunę przez otwór w mostku tak, aby ku końcowi gitary wystawał niewielki, około 5 centymetrowy kawałek
Krok 2:

Krok 3:

(W niektórych mostkach, zwłaszcza słabszej konstrukcji, wymagane będzie przepleść strunę jeszcze raz, czyli tak jakby powtórzyć krok drugi w celu lepszego mocowania i trzymania stroju).

Krok 4: zaciągnąć i powtórzyć wszystko dla pozostałych strun. Końcówki można obciąć, albo zostawić i założyć jedna pod drugą. Mam nadzieję, że powyższy schemat jest dość czytelny 😉

Krok 5: mocowanie  strun do główki gitary. Kołki znajdują się z dwóch stron – patrząc na gitarę od frontu po lewej i prawej stronie. Struny wiolinowe wchodzą do kołków po prawej stronie. Struna e do najniższego, H do średniego, G do najwyższego. Struny basowe wchodzą do kołków po lewej. D do najwyższego, A do średniego, E do najniższego. Ważne jest, aby przewlec przez kołek tyle struny, aby przy nakręcaniu powstało 5-6 zwojów (dla wygody niech wszystkie struny przykręcone są w jednym kierunku. Jeden zwój powinien przechodzić od jednej strony otworu w kołku, pozostałe od drugiej). Jeżeli kawałek struny zostanie można go odciąć lub zostawić tak, jak jest. Zwoje powinny być nakręcone równo i nie zachodzić na siebie.

UWAGA: Należy pamiętać, że struny nylonowe po założeniu nie będą stroić – będzie trzeba odczekać, aby „doszły” do odpowiedniego naprężenia i się rozciągnęły – trwa to maksymalnie parę dni, można je trochę mocniej naciągnąć (ale tu uwaga, aby nie zerwać) aby przyśpieszyć ten proces)

Gitara akustyczna:

Do gitar akustycznych kupuje się struny metalowe. Można zakładać na nie nylony, jednak jest to rzadki zabieg. Przy zakładaniu strun metalowych postępujemy podobnie, jak w przypadku gitary klasycznej. Jest tutaj dużo mniej problemów z mocowaniem struny do mostka. Przy strunach metalowych znajdują się bowiem wspomniane wcześniej beczki, dzięki którym strunę wystarczy przewlec przez otwór w mostku i zająć się główką. Postępujemy tak samo jak wyżej, jednak zwojów powinno być mniej – 4-5 dla strun wiolinowych i 3-4 dla basowych.

Gitara elektryczna ze stałym mostkiem:

Sytuacja identyczna, jak w przypadku gitary akustycznej. Struny także metalowe, nylonowych się nie zakłada, ponieważ nie wydobędzie się z nich dźwięku 😉 . W przypadku niektórych mostków struny przewlekamy przez cały korpus, nie tylko przez mostek. Więcej o mostkach w gitarach elektrycznych już niedługo.

Gitary elektryczne z mostkiem ruchomym:

Tak, jak powyżej – struny tylko metalowe. Tylko tutaj jest dużo więcej zabawy. Poza mostkiem z jednostronnym tremolo (mostek ruchomy pozwalający obniżać dźwięk) – w tym przypadku wystarczy postąpić tak, jak w przypadku gitary ze stałym mostkiem. Jednak w obustronnym tremolo, Floyd Rose zabieg ten wymaga praktyki i sprawia największe trudności początkującym gitarzystom. Oto, co trzeba zrobić by wymienić struny w tym układzie mostka:

Krok 1: Zdjęcie blokady strun na gryfie – trzy kostki w miejscu, gdzie zaczyna się główka a kończy gryf
Krok 2: Wsadź coś twardego (kawałek drewna, bateria, grubszy długopis itd) do „dziury” pod mostkiem. Zapobiegnie to zapadnięciu się mostka po zdjęciu strun.
Krok 3: Poluzuj struny tak, aby wyciągnąć je z maszynek strojeniowych, odkręć kostki znajdujące się na siodełku (do każdej wchodzą 2 struny), po czym odkręć śrubki przy mostku kluczem imbusowym i wyjmij struny.
Krok 4: Odcięcie od struny „beczki” i włożenie struny w mostek tam, gdzie przed chwilą odkręciliśmy śrubki. Następnie przewlekamy ją przez kostkę przy główce i nawijamy na kołki. Zaczynając od struny basowe j E robimy to dla wszystkich strun po kolei.
Krok 5: Mikrostroiki (służą do dostrajania gitary w razie zgubienia stroju podczas gry) przy mostku odkręcamy do połowy.
Krok 6: Stroimy gitarę do pożądanego stroju, dokręcamy kostki przy główce i wyciągamy przedmiot wsadzony pod tremolo. Teraz poprawiamy naciąg strun, ponieważ gitara prawdopodobnie zgubi strój.
Krok 7: Zluzowanie sprężyn mostka (1/4 – 1/8 obrotu) i sprawdzenie stroju. Kiedy będzie dobrze nastrojona i nie za mocno naciągnięta – jest ok.

Są to czynności bardzo ważne i dość kłopotliwe. Można gitarę oddać do sklepu muzycznego, gdzie sami założą kupione u nich struny (za darmo lub za około 10 zł). Jeżeli menzura (długość struny, czyli odległość między siodełkiem a mostkiem) będzie źle ustawiona, gitara będzie podawać złe dźwięki na progach.